Новини

Акциз върху електронните цигари? Повече от половината от вас подкрепят

Акциз върху електронните цигари? Повече от половината от вас подкрепят

През последните години много пушачи преминаха от пушене на конвенционални цигари към пушене на нагреваем тютюн и електронни цигари.

Причините за тази промяна могат да бъдат няколко. Някои смятат, че те са по-малко вредна алтернатива или по-малко "дразнят" околните. Съществен фактор обаче е значително по-ниската данъчна тежест, която оказва значително влияние върху цената, на която се купуват цигарите.
Въпреки че акцизът върху цигарите в Чешката република се увеличава през последните години, като се отдалечава от страни като Словакия и Полша, където акцизът върху тези продукти е по-нисък, ЕС обмисля по-унифициран подход към облагането на конвенционалните цигари и техните алтернативи в страните от ЕС. От една страна, съществува мнение, че електронните цигари и нагреваемият тютюн, поради относително по-ниската си вредност, следва да се облагат с много по-ниска ставка. Но според различни неправителствени организации, както и според Световната здравна организация, тези алтернативи на конвенционалните цигари също трябва да бъдат облагани по същия начин.
Попитахме ви какво мислите. Независимо дали сте пушач, или не, искахме да разберем дали смятате, че електронните цигари и нагреваемият тютюн трябва да се облагат по същия начин като обикновените цигари.

Определено повече от 1/3 от вас, нашите респонденти във всички страни от ЕНП, подкрепят еднаквото прилагане на акциза. Значително повече от тях са мъже (CZ, SK, PL) и хора с висше образование. От друга страна, унгарците, хората на възраст 18-44 години и хората с по-ниско образование (начално училище и без GCSE) са най-много склонни да отговарят с КАТЕГОРИЧНО НЕ.
Като цяло повече от половината от всички анкетирани подкрепят това решение, независимо дали сте пушач или не. Най-голям е броят им в Полша (60%) и Чешката република (58%), а най-малък в България (51%).
По този повод ни беше интересно да разберем колко пушачи има сред вас и колко средства инвестирате в този порок всеки месец.
В България броят на пушачите е най-висок, като почти 2/3 от нашите респонденти пушат, което е значително по-различно от останалите страни от ЕНП (Словакия, Полша, Унгария), където делът на пушачите е средно около 45%. От друга страна, в Чешката република непушачите са значително повече - до 64 %. В тази страна този нездравословен навик е най-малко популярен. Най-много непушачи има сред хората на възраст 60 и повече години и сред хората (67%) с висше образование (65%).
Може би не е изненадващо, че българите харчат най-много за пушене на месец. До 16% от тях харчат около 1500-2000 крони на месец за цигари, тютюневи изделия, електронни цигари и нагреваем тютюн. Това важи с особена сила за хората на възраст 30-44 години и за хората без диплома за средно образование. Интересно е, че младите българи на възраст 18-29 години харчат най-високи суми за пушене (7% харчат над 3000 CZK на месец).
Това се дължи в немалка степен и на факта, че докато цената на тютюнопушенето е най-висока в Чешката република, цената на тютюневите изделия в България е най-достъпна в сравнение с другите държави от ЕПС.

Източник:
https://euractiv.cz/section/politika/news/eu-se-chysta-zdanit-zahrivany-tabak-nebo-nikotinove-sacky-cesi-odstartuji-vyjednavani/
‹ Обратно

Публикувано на 26.04.2023 г., 10:58:01