Новини
Пролетната умора е мит или реалност?
Загуба на енергия, чувство на умора, отпадналост, липса на слънчева светлина и витамини и лошо настроение. Интересувахме се колко от вас забелязват симптомите на пролетната умора и как се борят с нея.
Повече от половината от нашите респонденти във всички страни от ЕНП заявиха, че изпитват признаци на пролетна умора. Най-вероятно е българите да изпитват пролетна умора (59 %), а най-малко - чехите (47 %), докато при жените, хората на възраст 30-59 години и хората с по-ниско образование (основно и ученическо) вероятността да изпитват пролетна умора е значително по-голяма.
15% от унгарците са склонни да кажат категорично НЕ на пролетната умора.
С умората може да се борите по различни начини. Искахме да разберем как се борите с нея най-често.
Повече от половината от вас се опитват да прекарват повече време на открито, на чист въздух, като най-висок е процентът на поляците (59%), жените и хората над 60 години.
На второ място са витамините, както в "химическа" форма (30 %), които най-често се използват от унгарците (41 %), така и естествените под формата на плодове и зеленчуци (27 %), които са особено популярни сред поляците (32 %).
В сравнение с други страни чехите се опитват да се борят с умората с редовен сън (30%). Унгарците са по-склонни от другите националности да приемат повече течности (30%) и да медитират (5%). Поляците спортуват повече от другите (19%), а словаците се различават от другите по това, че се опитват да работят по-малко (8%).
Докато по-възрастните хора на възраст над 60 години се борят с умората, като се разхождат (63%) и увеличават приема на витамини, както под формата на таблетки (33%), така и чрез добавяне на повече плодове и зеленчуци в диетата си (36%), по-младите хора са по-склонни да спят по-редовно (32%), да работят по-малко (9%), да медитират повече (6%) и, най-важното, да прекарват времето си в приятни дейности и да се грижат за добрия си външен вид (27%).
Публикувано на 26.04.2023 г., 11:16:48